Gönderen Konu: Ahşap Boyama Örnekleri  (Okunma sayısı 7361 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Leb-i Damla

 • La taknetû..!
 • Yayın Yönetmeni
 • Tecrübeli üye
 • *

 • Uye No: 171
 • Cinsiyet: Bayan
 • Nerden: Sadabad
 • Karma 230
 • İleti: 2537
 • UMUT Dünyası mı, UNUT Dünyası mı?
  • Profili Görüntüle
  • Uyanan Gençlik
Ahşap Boyama Örnekleri
« : 08 Mayıs 2009, 14:12:33 »
Strog Uygulama

http://uyanangenclik.com/resimler/gelenler/strong.jpg
Ahşap Boyama Örnekleri


Malzemeler

-Bir tane ahşap ekmeklik
-Bir adet ince fırça
-Bir adet kalın fırça
-Bir yaprak yeşili boya
-Bir tane eflatun boya
-Bir tane beyaz boya
-Kahverengi boya
-Bir adet subazlı vernik
-Bir tane yaldız sim
-Bir tane zımpara

Yapılışı

Ahşabımızın içini ve dışını güzel bir şekilde zımparalıyoruz. Daha sonra kalın fırçamızla ahşabımızı içini ve dışını kahverengine boyuyoruz. Daha sonra kurumaya bırakıyoruz. Kuruduktan sonra modelimizi belirliyoruz. Geniş ve düz bir tabağa boyalarımızı düzenli bir şekilde koyuyoruz. Kalın olan fırçamıza önce yeşili sonra beyazı batırıp, fırçamıza boyayı iyice yediriyoruz. Seçtiğimiz modele göre bir darbede yaprağımızı yapıyoruz. Sonra ince fırçamız ile resimde görüldüğü gibi dallar yapıyoruz.

Modelimizi yaptıktan sonra kalan boşluk yerlerine fırçamızı iki renk boyaya batırıp, fırçamıza yediriyoruz. Yedirdikten sonra pat pat dediğimiz resimdeki şekli uyguluyoruz. Daha sonra bütün her şey bittikten sonra ahşabımızın kenarlarına simimizi parmağımızın ucu ile sürüyoruz. Daha hoş görünmesini isteyenler boyama işlemi bittikten sonra verniğimizi üzerine sürüp bir süre beklemelidirler. Bu strog denilen tek darbeli yapılan bir boyama işlemidir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DEKUPAJ:Gerekli Malzemeler:

-Daha önce boyanmış obje
-Renkli fotokopi ile çoğaltılmış resim
-Yapıştırmak için tutkal
-Tutkalı sürmek için fırça
-Yumuşak bir bez
-Resmi kesmek gerekiyorsa makas


Yapıştırılacak resim, kenar ve resmin iç kısımlarında beyaz kalmayacak şekilde kesilir. Tutkal resmin arka yüzüne sürülür. Resim önce yavaşca obje üzerine yerleştirilir. Sonra kaldırılarak bir kenarından bastırılarak ve yayarak yapıştırılır. Bir kaç dakika süresince bir bezle resmin üzerinden geçilerek en küçük bir boşluk kalmadan iyice yapışması sağlanır.

Resmin üzerine yeniden bir kat tutkal sürülür. Kuruduktan sonra verniklenir. Tutkallı fırça sıcak su ile temizlenir.

Bitmiş objenizin eski görünümlü olmasını istiyorsanız, resmi yapıştırmadan önce kenarlarından değişik girintiler olacak şekilde yakınız.

Seçtiğiniz tutkal kaliteli olmalıdır. Aksi takdirde resim yapıştıktan sonra pürüzsüz olmayacak ve doğal görünüm bozulacaktır.

Dekupaj yaparken eski görünüm elde etmenin diğer yolu da resimlerin keanrlarını yakmaktır. Hem eskitme yapıp hem de resimleri yakarsanız sonuç sizi memnun edecektir.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Varak Tekniği Ve Altın (folyo)Kaplama

http://uyanangenclik.com/resimler/gelenler/varak.jpg
Ahşap Boyama Örnekleri


Malzemeler:

-yaldız rulo(folyo)varak
-fırça
-ahşap obje
-varak tutkalı
-altın renginde boya


Ahşap Boyamada Varak Çalışması:

Obje iyice zımparalanır. Zemin altın rengi bir boyayla bir kat boyanır 30 dk bekletilir tekrar zımparalanır ikinci kat boyanır 1 saat kurumaya bırakılır yaldızın(folyo) yapışmasını sağlayan tutkal bir kaba sıkılır fırça tutkala batırılarak obje üzerine tamponlama şeklinde sürülür ve 24 saat bekletilir tutkalın tamamıyla şeffaflaşması gerekir yaldız rulodan 10-15 cm kesilir avuç içinde yavaşça buruşturulur yaldızın mat olan kısmı objenin üzerinde şeffaflaşmış tutkala yapıştırılır parmakla hafif bastırılarak yaldızın yapışkanının her tarafına geçmesi sağlanır yaldız folyo kenarından tutularak kaldırılır bu işlem yapışkan tamıyla folyadaki yaldızı alana kadar devam eder.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

STENCILGerekli Malzemeler:

-Daha önce boyanmış obje
-Stencil şablonları
-Uygun renklerde akrilik boyalar
-Değişik boyutlarda stencil fırçaları
-Akrilik boyayı üzerine sıkabileceğiniz bir kap (plastik tabak, fayans parçası vb)
-Şablonu objeye yapıştırmak için bant (boyayı kaldırmayacak malzeme olmasına dikkat ediniz)
-Su kabı
-Peçete


Bu teknik şablon kullanılarak yapılır. İşlem bittikten sonra resimler çizilmiş gibi düzgün olacaktır. Bu tekniği tek olarak uygulayabileceğiniz gibi, diğer tekniklerle birlikte de kullanabilirsiniz. Şablon kullanarak desen oluşturmada kullanacağınız boyalar zemin boyasından farklı olarak akrilik olmalıdır. Aksi takdirde boya dağılacak ve istediğiniz desen oluşmayacaktır.


Şablonu objeye kaymayacak şekilde yapıştırdıktan sonra akrilik boyayı fayans üzerine sıkınız. Boya çabuk kuruyacağı için az miktarlarda sıkmanızda yarar var. stencil fırçasını suya batırdıktan sonra gazetede hafifçe suyunu alınız. Akrilik boyaya dik olarak batırdıktan sonra şablon üzerinde hafif tamponlama hareketiyle boyamaya başlayınız. Fırçada boya bittikçe aynı hareketleri tekrarlayınız.

Bu teknikte birden fazla rengi üst üste veya geçişlerde kullanarak tonlama yaparsanız daha güzel resimler ortaya çıkacaktır. Değişik renklerde çalışırken fırçanızı yıkadıktan sonra peçete ile kurularsanız renkler fırçada birbirine karışmaz.

Şablonda kayma veya boyada fazla sulandırma nedeniyle dağılma olursa, dağılan boyaların üzerini ince desen fırçasıyla zemin renginde boyayarak sorunu çözebilirsiniz.


Mumlu zemin üzerinde stencıl çalışması


Malzemeler:


1.Üzerine çalışma yapılacak ahşap obje (peçetelik)
2.Zımpara
3.Astar boyası (beyaz)
4.Kullanılacak olan stencil
5.Kullanılacak olan akrilik ahşap boyası (pembe)
6.Boyutlu boya(gümüş sim)
7.Beyaz mum
8.Su bazlı vernik


İlk olarak obje zımparalanarak ve astar boyası atılarak hazırlanır.Kuruduktan sonra beyaz mumla üzerinden, ayni yönde , boyarmış gibi bastıra bastıra geçilir.Mumun üzerine istediğimiz renkle boyanır. Mumdan dolayı kutu üzerinde değişik bir efekt elde edeceksiniz (Bu objeyi çok sıcak ortamlarda bırakmamaya gayret gösterin çünkü mumlu yüzey çok sıcaktan bozulabilir) . Daha sonra stencil nereye uygulanmak isteniyorsa oraya iz bırakmayan beyaz bantla sabitlenerek içi boyanır. Boya iyice kuruyana kadar stencil çıkarılmaz yoksa altına sızabilir. İyice kuruyunca çıkarılarak boyutlu boyalarla daha da süslenebilir. Ben kuşları daha da belirginleştirmek için boyutlu gümüş renkli boyayla kntürledim ve kutunun ağzına da küçük küçük noktalar ekleyerek gümüş renkli boncuklar yapıştırmışım gibi bir hava verdim. Obje iyice kuruduktan sonra-tercihen en az 24 saat sonra-su bazlı bir vernikle verniklenir. Vernik kuruduktan sonra kullanıma hazırdır.Güle güle kullanın.

Önemli not: İstediğiniz gibi bir stencil deseni bulamazsanız üzülmeyin. Kendi stencilınızı kendiniz yapın. İlk olarak bir asetat kağıdı alın ve üzerine asetat kalemiyle istediğiniz deseni çizin. Sonra bir maket bıçağıyla dikkatli bir şekilde oyun.İşte stencılınız hazır. Üstelik dikkatli kullandığınız takdirde defalarca kullanabilirsiniz. Tek yapacağınız işiniz bitince hemen iyice yıkayıp kurulayıp kaldırmak.

Ne mutlu Hanne gibi adayanlara.
Ne mutlu Meryem gibi adananlara.
Ne mutlu Zekeriya (a.s) gibi bahçıvanlara.
Ne mutlu Yahya ve İsa (a.s) gibi (manevi kurban) kurbanlara...

 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
39 Yanıt
19950 Gösterim
Son İleti 21 Haziran 2008, 07:19:25
Gönderen: Nadya
0 Yanıt
3394 Gösterim
Son İleti 01 Mayıs 2008, 20:09:31
Gönderen: hamlet
3 Yanıt
3877 Gösterim
Son İleti 08 Haziran 2008, 23:21:43
Gönderen: D®agon
0 Yanıt
5625 Gösterim
Son İleti 08 Mayıs 2009, 14:14:37
Gönderen: Leb-i Damla
0 Yanıt
21 Gösterim
Son İleti 29 Ekim 2016, 16:43:15
Gönderen: Arif Hoca
0 Yanıt
24 Gösterim
Son İleti 31 Ekim 2016, 04:14:50
Gönderen: Arif Hoca
0 Yanıt
30 Gösterim
Son İleti 31 Ekim 2016, 04:15:11
Gönderen: Arif Hoca
0 Yanıt
30 Gösterim
Son İleti 31 Ekim 2016, 19:04:51
Gönderen: Arif Hoca
0 Yanıt
22 Gösterim
Son İleti 01 Kasım 2016, 20:46:09
Gönderen: Arif Hoca
0 Yanıt
19 Gösterim
Son İleti 02 Kasım 2016, 03:13:04
Gönderen: Arif Hoca